ردیاب خودرو چیست؟ انواع ردیاب ماشین کدام هستند و چه کاربردهایی دارد؟

در این مقاله قصد داریم به فروش جدیدترین ردیاب خودرو ارزان و ردیاب ماشین به همراه لیست قیمت انواع مختلف بپردازیم.پیش از این ردیاب خودرو تنها  در حمل و نقل محموله و برای  امنیت ناوگان استفاده می شد،  ردیاب خودرو  در حال حاضر به یک وسیله مهم در حفاظت از خودروهای شخصی و حمل و نقل عمومی  تبدیل شده است.جی پی اس خودرو یک وسیله الکترونیکی در ابعاد کوچک است که باید یک سیم کارت داخل آن قرار دهیم تا شروع به کار کردن کند.این وسیله را می توان در قسمت داخلی خودرو مانند درب ماشین ، داشبورد و سقف قرار داد تا در زمان حرکت خودرو اطلاعات مکانی آن را به صاحب خودرو اطلاع دهد. سیستم ردیاب خودرو می تواند از دزدیده شدن خودرو شما جلوگیری کند و اگر خودرو شما از طرف کسی به سرقت رفت با نشان دادن موقعیت مکانی آن می توانید به راحتی خودرو خود را پیدا کنید. عملکرد ردیاب ماشین به گونه ای است که از طریق جی پی اس موقعیت مکانی شما را تشخیص می دهد و از طریق پیامک به شما اطلاع می دهد.

ردیاب خودرو یا  GPS در واقع یک  سیستم نظارتی است  که توسط نرم افزار فعال شده است که به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا در زمان سفر مکان یابی شود، علاوه بر این اطلاعات مسیرها و مسیر یابی نیز ذخیره شود. با  کاهش روزافزون قیمت‌ها، نصب آسان ردیاب خودرو،  خرید آن را برای خودروهای شخصی حتی موتورسیکلت ها توصیه می کنیم لطفا تا پایان این متن همراه ردیاب آلفا باشید.

ردیاب خودرو یا  جی پی اس چیست؟

ردیاب خودرو یا  GPS خودرو سیستمی است که به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا از طریق شبکه های ماهواره ای ،  مختصات دقیق خودرویی را که دارای دستگاه ردیابی است، را بلافاصله گزارش دهد.

محاسباتی که به صورت همزمان توسط ماهواره ها انجام می شود عملاً بر حسب ثانیه است و ارسال و دریافت با مکان یاب به صورت بلادرنگ انجام می شود که با استفاده از آن موقعیت یک جسم یا شخص یا خود و  به سرعت و با دقت مشخص می شود.

این نوع فناوری جدید نیست، از دهه ۱۹۶۰ تلاش‌هایی برای استفاده از ماهواره‌ها به‌عنوان دستگاه تعیین موقعیت جغرافیایی صورت گرفته است، اما تا دهه ۱۹۸۰ که استفاده از آن برای جنبه‌های تجاری ترویج شد، کاربردی نبود. پیشرفت اینترنت برای مدرن شدن هرچه بیشتر این سیستم ها کلیدی بوده است و حتی هر گوشی هوشمند می تواند به عنوان مکان یاب جغرافیایی عمل کند.

 

عناصر فناوری GPS

برای داشتن مکان ماهواره ای یک خودرو به چهار عنصر اصلی نیاز است که عملکرد آنها در کنار هم امکانات مختلفی را در اختیار کاربر قرار می دهد. این چهار عنصر عبارتند از :

  1. شبکه ماهواره ها: ماهواره های اطراف زمین هستند که برای مثلث بندی اطلاعات استفاده می شوند.
  2. جی پی اس : دستگاهی است که در خودرو ادغام می شود تا امکان انتقال داده ها با ماهواره ها را فراهم کند و به عنوان ردیاب عمل می کند.
  3. نقشه ها : نمایش تصویری نقشه های یک شهر هستند که در آن جزئیاتی مانند خیابان ها و سایر نقاط محیط مشخص شده است.
  4. سیستم ناوبری : این فناوری است که مختصات ارائه شده توسط ماهواره ها را تفسیر می کند و آن را به چیزی بصری برای نشان دادن یک مسیر یا مسیر تبدیل می کند.

 

ردیاب  ماشین یا  GPS چگونه کار می کند؟

فناوری GPS از شبکه ای از ماهواره ها (بین ۲۴ تا ۳۰ ماهواره) استفاده می کند که به سمت زمین حرکت می کنند، بنابراین از آنها برای انجام “موقعیت یابی جهانی” استفاده می شود. این ماهواره ها مانند یک بیننده عالی هستند که هر نقطه از جهان را رصد می کنند.

این در حالی است که دستگاه خودرو یا گیرنده GPS سیگنال های ارسالی ماهواره ها را تفسیر کرده و با محاسبه سه جانبه مکان دقیق خودرو را ثبت می کند. در این عملیات چهار ماهواره با گیرنده خودرو سیگنال هایی را مبادله می کنند تا مختصات طول، عرض و ارتفاع را بدست آورند.

در صورتی که می خواهید مکان وسیله نقلیه را بدانید، سیستم GPS مختصاتی را که بر روی نقشه نشان داده شده است را ارائه می دهد، به طوری که دانستن اینکه خود رو در کجا قرار دارد، کاربردی و بصری است. این فرآیندی است که زمانی اتفاق می‌افتد که ماشینی به سرقت می‌رود و شما می‌خواهید مکان آن را با استفاده از فناوری GPS پیدا کنید.

پلت فرم ناوبری زمانی وارد عمل می شود که علاوه بر تعیین مکان دقیق یک واحد، بخواهید نحوه حرکت یا حرکت آن را ردیابی یا نظارت کنید. این کار با سیستم ناوبری انجام می‌شود، این سیستم زمانی که می‌خواهید از نقطه‌ای به نقطه دیگر بروید مانند برنامه Google Maps یا Waze استفاده می شود.

وقتی در مورد ردیابی مسیر صحبت می کنیم، ابتدا ماهواره ها ماشین را در جایی که هستند پیدا می کنند و سپس مسیر موقعیت جغرافیایی را برای نشان دادن مسیر سفر تجسم می کنند. به همین دلیل است که متوجه خواهید شد که GPS قادر به نشان دادن حوادث در جاده، ترافیک یا جنبه های دیگر است.

دستگاه های جی پی اس معمولا کوچک هستند و می توان آنها را در قسمت های مختلف خودرو قرار داد، انرژی کمی مصرف می کنند و تعمیر و نگهداری آن ها واقعا کم است، بنابراین بادوام هستند و چرخه عمر مفید بالایی دارند.

این نوع سیستم با ترکیب آن با سایر خدمات مانند تله ماتیک تکامل یافته است، بنابراین در آینده عملاً همه خودروها دارای نوعی مکان یاب GPS خواهند بود تا بخشی از تحرک هوشمند یا تحرک دیجیتال  باشد که کارآمدتر و ایمن تر است.

امروزه داشتن یک رد یاب GPS برای اتومبیل ها یک مزیت بزرگ است، بنابراین توصیه می شود برای پیش بینی آینده ای که نزدیک  و نزدیک تر می شود، آن را داشته باشید.

 

مزایای سیستم ردیاب  برای خودروها

یکی از مزایای اصلی رد یاب ماشین GPS جلوگیری از سرقت یا افزایش شانس بازیابی در زمانی که دستگاه به سرقت رفته، با امکان یافتن مکان آن است. ردیاب ها  همچنین برای ردیابی یا نظارت بر خودرو زمانی که شخص دیگری آن را اداره می کند، خدمت می کنند.

گاهی اوقات تصور می شود که رد یاب اتومبیل جی پی اس فقط برای کسانی است که صاحب یک کسب و کار ناوگان هستند، اما در واقع این فناوری است که امروزه کاملاً در دسترس است و مزایای مختلفی را برای هر کسی ارائه می دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهمترین مزیت های ردیاب مکانیسم های امنیتی تقویت شده است.

ردیاب هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد.

به برنامه ریزی و مدیریت مسیرها  کمک می کند.

این یک فناوری دقیق و کاربردی است.

ردیاب ها نصب  آسان و نگهداری ساده ای دارند.

رد یاب ها را می توان در هر نقطه از جهان استفاده کرد.

با کمک ردیاب ها داده ها و اطلاعات بیشتری را می توان از یک خودرو مانند: سرعت، مسیر، مسافت ها، برنامه ها و غیره به دست اورد که  برای حمل و نقل عمومی این مسیله بسیار اهمیت دارد.

انواع ردیاب خودرو

ردیاب های خودرو به طور کلی به دو زیر تقسیم می شوند که در ادامه هر کدام را شرح و کاربرد و عملکرد آنها را توضیح خواهیم داد:

  • ردیاب آنلاین ماشین
  • ردیاب آفلاین خودرو

ردیابی خودرو

ردیاب آنلاین خودرو

در حال حاضر ردیاب های آنلاین به یکی از ضروری ترین سیستم و لوازم جانبی خودرو ها تبدیل شده اند زیرا این دستگاه می تواند با استفاده از ماهواره های جی پی اس موقعیت مکانی خودرو شما را تثبیت و این از طریق پیامک به شما اطلاع دهد.این دستگاه ها به شما امکان می دهد تا موقعیت دقیق خودرو ،خاموش و یا روشن بودن موتور خودرو را به صاحب خودرو اطلاع می دهد.

از ردیاب های آنلاین می توان در خودروهایی که وظیفه حمل و نقل بار و یا به عنوان وسیله نقلیه عمومی کار می کنند استفاده کرد و از مسیر رفت آمد خودرو ،محل های توقف و زمان رفت و برگشت آن به طور آنلاین با خبر بود.

ردیاب فندکی خودرو

ردیاب های فندکی یکی از جدیدترین و بروزترین ردیاب های خودرو هستند که ظاهری شبیه به یک فندک شارژی دارند و همین موضوع باعث می شود تا خیلی به چشم نیایند و به عنوان ردیاب ماشین مخفی بمانند.این دستگاه ها قابلیت شنود و امکان ارسال پیام های اضطراری را دارد.این ردیاب بدون سیم کشی و به صورت کاملا حرفه طراحی شده است و وزن بسیار کمی هم دارد.این دستگاه دو سر  USB دارد که به شما این امکان را می دهد تا در کنار ردیابی و ذخیره کردن اطلاعات شما گوشی شما را نیز شارژ کند.از این دستگاه ردیاب می توان در خودرو های آمبولانس ،آتش نشانی و خودرو های حمل پول استفاده کرد.

ردیاب خودرو فندکی

ردیاب آفلاین ماشین

ردیاب های آفلاین بدون ارتباط و اتصال به اینترنت کار می کنند و تمام اطلاعات مکانی و موقعیتی خودرو را در حافظه خود ذخیره می کنند .این دستگاه ردیاب با استفاده از ماهواره های جی پی اس اطلاعات مکانی را دریافت  میکند اما به دلیل ارتباط نداشتن با اینترنت نمی توانند این اطلاعات را به صورت آنلاین و در لحظه مخابره کنند ولی در پایان سفر این اطلاعات را در حافظه خود ذخیره می کنند و شما می توانید از این اطلاعات استفاده کنید.

ردیاب آهنربایی و مغناطیسی شارژی خودرو

ردیاب های آهنربایی یکی از بهترین ردیاب هایی هستند که می توان در خودروهای مختلف سبک و سنگین استفاده کرد این دستگاه های ردیاب بدون سیم کشی هستند و با استفاده از شارژ کردن می توانند مدت طولانی را کار کنند و یک ردیاب بسیار قوی و حرفه ای محسوب می شوند.ردیاب های آهنربایی  در اندازه های مختلف ساخته می شوند و در برابر عوامل محیطی مانند تغییرات آب و هوا و سرما و گرما را دارند.این ردیاب ها با نام ردیاب های مغناطیسی نیز شناخته می شوند.

ردیاب خودرو

 

این ردیاب ها به عنوان ردیاب آفلاین عمل می کنند و با استفاده از فناوری جی پی اس می توانند موقعیت مکانی ،خاموش و یا روشن بودن موتور خودرو و همچنین سرعت خودرو را تثبیت و در حافظه خود ذخیره سازی کنند .

کاربرد دستگاه ردیاب خودرو

در سال های اخیر سرقت خودرو و لوازم جانبی آن به شدت بالا رفته است و با توجه به قیمت های نجومی خودرو ها و لوازم جانبی آن افراد را به استفاده از ردیاب های خودرو واداشته است.این ردیاب ها می توانند به بالا بردن امنیت خودرو کمک کنند و در صورت سرقت نیز می توانند با فرستادن ادرس دقیق خودرو از طریق پیامک و سیم کارت تعبیه در ردیاب به پیدا کردن سریع خودرو کمک کند.

یکی از کاربردهای بسیار مفید استفاده از این ردیاب ها در خودرو های حمل و نقل عمومی که مسافران زیادی را از یک مکان به جای دیگری حمل می کنند زیرا تعاونی ها و شرکت های مسافربری می توانند به وسیله این دستگاه از زمان حرکت خودرو ، سرعت ماشین در طول مسیر ،مکان هایی که برای استراحت می ایستد و زمان پایان سفر اطلاع پیدا کنند و رانندگان نمی توانند با سرعت بالا  نا امن رانندگی کنند و به این وسیله یک سفر راحت امن را برای مسافران خود فراهم کند.

یکی دیگر از کاربردهای gps خودرو استفاده از آنها در خودرو های کرایه ای است.شرکت هایی که خودرو و یا وسیله نقلیه دیگری را برای مدتی به یک فرد کرایه می دهند می توانند با نصب این دستگاه بر روی وسیله نقلیه از موقعیت مکانی آن اطلاع پیدا کنند.

اگر خودرو شما دارای جی پی اس ماشین باشد در صورت تصادف و یا مفقودی به سرعت توسط جی پی اس ماهواره ای مورد ردیابی قرار می گیرد.از دیگر کاربردهای این ردیاب استفاده در آمبولانس ها و خودروهای آتش نشانی است.

دلایل خرید ردیاب خودرو

یکی از اصلی ترین دلیلی که باید برای خودرو ها یک ردیاب خریداری و نصب کنید حفظ امنیت و نگهبانی از خودرو شما به صورت ۲۴ ساعته است.زیرا ردیاب ماشین این امکان را به شما می دهد تا در تمام طول شبانه روز از موقعیت مکانی ،میزان سوخت و همه اطلاعات مهم خودرو آگاه باشد و این اطلاعات نیز در یک حافظه ذخیره و در مواقع مورد نیاز نیز به راحتی به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

مطمئنا اولین کاری که سارقان بعد از دزدیدن خودرو انجام می دهند فرار کردن و دور شدن از محدوده سرق است و یکی دیگر از دلایل مهم در خریداری ردیاب های خودرو این است که اگر خودرو شما توسط سارقین به سرقت رفت شما می توانید با استفاده از ردیاب خود ماشین خود را خاموش کنید تا دزد خودرو شما نتواند از محل قرار گرفتن خودرو شما زیاد دور شود و این کار این امکان را برای شما فراهم می کند که سریع تر سارق خودرو خود را پیدا کرده و خودرو را از دست آنها نجات دهید.

 

راهنمایی خرید ردیاب خودرو

برای خرید یک جی پی اس خودرو مناسب باید به نکاتی توجه کنید.یکی از مهمترین مسائلی که در خرید ردیاب های خودرو باید به آن توجه داشته باشید گارانتی ردیاب خریداری شده است زیرا گارانتی اجناس و خدمات پس از فروش آنها بسیار مهم هستند.

زمانی که می خواهید یک ردیاب تهیه کنید باید با توجه به نیاز خود ردیاب را انتخاب و تهیه کنید زیرا ردیاب ها انواع مختلفی دارند و هر کدام در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرد به طور مثال ردیاب های مخصوص انسان ها ،حیوانات و وسایل نقلیه وجود دارند و شما باید بر حسب نیاز خود که در اینجا خودرو می باشد یک ردیاب را انتخاب کنید.

سرعت انتقال داده و نحوه ذخیره سازی اطلاعات در زمان سرقت و یا در زمانی که خودرو شما در جای دیگر پارک شده است بسیار مهم و از عوامل تاثیر گذار در خرید یک ردیاب مناسب می باشد.

با توجه به قیمت ردیاب خودرو آیا ارزش خرید دارد؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا خریدن دستگاه ردیاب ماشین لازم است؟

با توجه به قیمت بالای خودرو چه ایرانی و چه خودروهای خارجی و به همان میزان بالا بودن قیمت لوازم جانبی در خودرو ها و بالا بودن میزان سرقت خودرو و لوازم جانبی آن استفاده از ردیاب ماشین می تواند یک روش عاقلانه و مناسب برای جلوگیری از دزدیده شدن خودرو باشد.زیرا ردیاب ها به شما این امکان را می دهند تا در صورت حرکت خودرو و یا باز شدن درب خودرو پیامی به شما ارسال شود و شما در زمان ممکن از سرقت خودرو خود جلوگیری کنید و یا در صورت سرقت در کوتاه ترین زمان مطلع شوید و موقعیت مکانی خودرو خود را پیدا کنید و با در میان گذاشتن با پلیس هرچه سریع تر خودرو را پیدا کنید.

تفاوت ردیاب ارزان خودرو و گران قیمت در چیست؟

شاید در هنگام خرید ردیاب به این فکر کنید که ردیاب ارزان قیمت خودرو و ردیاب های گران قیمت چه فرقی با یکدیگر دارند؟از مهمترین تفاوت هایی که بین یک ردیاب ارزان قیمت و یک ردیاب گران قیمت وجود دارد می توان به موارد پایین اشاره کرد:

  • سرعت انتقال اطلاعات
  • باطری دستگاه
  • ذخیره سازی اطلاعات

 

سرعت انتقال اطلاعات جی پی اس خودرو

یکی دیگر از مسائلی که بر روی قیمت جی پی اس ها اثر دارد سرعت این دستگاه در دریافت اطلاعات و اطلاع رسانی از موقعیت مکانی و سایر اطلاعات وسیله نقلیه یا فردی که از این ردیاب به این فرد نصب شده است  به صاحب gps است. سرعت ناکافی در دریافت اطلاعات و رساندن پیام به صاحب جیپی اس باعث از دست رفتن زمان و یا از دست رفتن جان فردی است که ردیاب به او متصل شده است و نیاز به کمک دارد.

ردیاب خودرو مغناطیسی

 

باتری دستگاه اطلاعات ردیاب ماشین

یکی از مهمترین دلیل ارزان بودن و یا گران بودن یک دستگاه ردیاب میان عمر باتری و قابلیت شارژ این دستگاه است.دستگاه هایی که ارزان قیمت هستند طول عمر باتری کمتری دارند ولی دستگاه های ردیاب با قیمت بالاتر از باتری لیتیوم استفاده می کنند که کیفیت بهتری دارند و در زمان خاموش بودن نیز شارژ را بیشتر حفظ می کنند. دستگاه هایی که به باتری قابل شارژ مجهز هستند دارای ارزش مالی بالاتری دارند .

ذخیره سازی اطلاعات جی پی اس ماشین

ردیاب هایی که بتوانند اطلاعات را به درستی دریافت و در خود ذخیره کنند و در زمان نیاز نیز بتوان به راحتی آنها دسترسی داشت یکی از دلایلی هستند که بر روی قیمت ردیاب ها تاثیر گذار هستند.پس از یک ردیاب رده پایین و ارزان توقع یک عملکرد عالی ذخیره سازی اطلاعات را نداشته باشید

ردیاب خودرو هوشمند برای کدام خودرو ها قابل استفاده است؟

در حال حاضر با گران شدن و بالا رفتن قیمت خودرو ها همه وسایل نقلیه نیاز به منیت و ردیاب های هوشمند دارند تا از به سرقت رفتن آنها جلوگیری شود.ردیاب های هوشمند نیز در اندازههای مختلف  برای تمامی خودرو ها و حتی برای موتور سیکلت ها نیز قابل استفاده است.

ارزانترین ردیاب ماشین

یکی از ارزانترین و در عین حال سبک ترین و کوچکترین ردیاب های خودرو IR59 هستند که در اندازه های بسیار کوچک ساخته می شود و حکم یک ردیاب مخفی را دارد و شما می توانید به راحتی در داخل خودرو و حتی موتورسیکلت نصب کنید.این ردیاب ماشین به وسیله سیم کشی به برق خودرو وصل می شود و می تواند اطلاعات را در زمان سفر ،سرعت خودرو ،مسافت طی شده و تمام  اطلاعات لازم را در خود ذخیره کند.این ردیاب به صورت آنلاین و آفلاین مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند اطلاعات را ذخیره و مخابره کند.

جی پی اس ماشین

کلام پایانی

دزدگیرهای خودرو حکم پیشگیری از سرقت را دارند ولی زمانی که خودرو شما به سرقت برود عملا این دزدگیر ها کارایی خود را از دست خواهند داد و توسط سارقین قطع خواهند شد به همین دلیل ردیاب خودرو به شما کمک می کنند تا از خودرو خود در مقابل سارقین محافظت کنید و با امکانات این جی پی اس ها و به وسیله ارسال یک پیام موتور خودرو خود را خاموش کنید تا سارقان نتوانند از محل سرقت زیاد دور شوند و یا در صورت دور شدن نیز موقعیت مکانی آنها را تشخیص داده و به راحتی خودرو خود را پیدا کنید.